Mamogramlar, meme kanserinin erken belirtilerini ortaya çıkarabilen memenin X-ışını görüntüleridir.

Bir mamogram oluşturmak için iki teknik vardır. Film ekranlı mamografi fotoğraf filmi, dijital mamografi ise dijital görüntüler yaratır.

Her iki yöntem de görüntü almak için aynı prosedürü kullanır. Mamogramı olan kişi, göğüslerini, yerinde tutmak için aralarında sıkıştıracak olan iki şeffaf plaka arasına yerleştirecektir. Bu, memeyi daha iyi bir görüntü için düzleştirir ve görüntünün bulanıklaşmasını önler.

Makine göğsün bir resmini iki açıdan çeker. Bir uzman daha sonra mamografiyi, kanser belirtisi olabilecek olağandışı herhangi bir şey için kontrol eder .

Test yaklaşık 20 dakika sürer. Bazı insanlar hafif ağrı veya rahatsızlık hissedebilir.

Normal bir mamogram nasıl görünür?

Memenin görüntüsü mamogram olarak bilinir. Görüntünün arka planı siyah olacak ve meme grilerde ve beyazlarda görünecektir.

Bağ dokusu ve bezleri de dahil olmak üzere daha yoğun olan doku beyaz görünür.

Bazı insanlar göğüslerinde daha yoğun bir dokuya sahiptir. Bu, bir tümör yoğun dokudan oluştuğundan ve ayrıca beyaz görüneceğinden mamogramdaki anormallikleri tespit etmeyi zorlaştırabilir .

Göğüsler yaşla daha az yoğun olma eğilimindedir. Yağ gibi daha az yoğun doku, bir mamogramda gri renk gösterir.

Standart bir mamogram genellikle gri olacak ve bazı beyaz alanlar sağlıklı yoğun doku gösterecek. Görüntüde daha fazla beyaz olması her zaman bir sağlık sorununu göstermez.

Herkesin göğüsleri farklıdır, yani iki mamografi görüntüsü aynı olmaz. Sağlıklı mamogramlar görünüm olarak hala değişebilir.

X ışınları veya MRI taramaları gibi görüntüleme testlerini kontrol eden tıbbi uzmana radyolog denir. Sonuçları yorumlamak için mamograma dikkatlice bakarlar.

Mamogram görüntüleri

Normal meme dokusu

Yoğun ve yağlı meme dokusu

Görüntü kaynağı Ulusal Kanser Enstitüsü, 1994

Kanserli tümör

Görüntü kaynağı: Ulusal Kanser Enstitüsü, 1990

Göğüs kisti

Mamogramda, kistler yoğun beyaz kitleler olarak ortaya çıkar. Bir doktor, kistin iyi huylu ve sıvı dolu olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için yukarıdaki gibi bir meme ultrasonu önerebilir. Ayrıca test için bir sıvı örneği alabilirler. 
Resim kaynağı: Nevit Dilmen, 2011

Fibroadenom

Resim kaynağı: SCiardullo, 2014

Göğüs kalsifikasyonu

1arasında 6

Meme kanseri mamogramda neye benziyor?

Normal dokuya benzemeyen herhangi bir alan endişe için olası bir nedendir. Radyolog, beyaz, yüksek yoğunluklu doku alanlarını arayacak ve boyutunu, şeklini ve kenarlarını not edecektir.

Bir yumru veya tümör, bir mamogram üzerinde odaklanmış beyaz bir alan olarak ortaya çıkacaktır. Tümörler kanserli veya iyi huylu olabilir.

Eğer bir tümör iyi huylu ise, bu bir sağlık riski değildir ve büyümesi ya da şeklini değiştirmesi muhtemel değildir. Memelerde bulunan çoğu tümör kanserli değildir.

Küçük beyaz lekeler genellikle zararsızdır. Radyolog, bazen kanserin bir işareti olabileceğinden, şeklini kontrol edecekti

Diğer anormallikler

Yoğun meme dokusunun ve olası tümörlerin yanı sıra, bir radyolog, mamogramda olağandışı bir şey arayacaktır.

Diğer anormallikler şunlardır:

  • Küçük, sıvı dolu keseler olan kistler . Çoğu, ince bir duvarı olan ve kanserli olmayan basit kistlerdir . Eğer bir doktor bir kisti basit bir kist olarak sınıflandıramazsa, kanserli olmadığından emin olmak için daha ileri testler yapabilirler.
  • Kalsiyum birikintileri olan kalsifikasyonlar . Daha büyük kalsiyum birikimlerine makrokalsifikasyon denir ve bunlar genellikle yaşlanma sonucu ortaya çıkar. Küçük birikintilere mikrokalsifikasyonlar denir. Mikro kalsifikasyonların görünümüne bağlı olarak, doktor onları olası kanser belirtileri açısından test edebilir.
  • Memede iyi huylu tümörler olan fibroadenomlar . Yuvarlaklar ve mermer gibi hissedebilirler. 20’li ve 30’lu yıllardaki kişilerin fibroadenom olma olasılığı daha yüksektir , ancak her yaşta ortaya çıkabilirler.
  • Genellikle mamogramda beyaz görünen skar dokusu . Bir doktora önceden göğüslerde iz kalmaması konusunda bilgi vermek en iyisidir.

Bir kitle, kanserli olsun veya olmasın, bir tümör, kist veya fibroadenom anlamına gelebilir.

Bir mamogram ayrıca bir kişiye meme yoğunluğu hakkında bilgi verebilir. Yoğun göğüslü İnsanlar sahip biraz daha yüksek risk arasındadır.Yoğun göğüsler, mamogramda anormallikleri bulmayı zorlaştırabilir.

Bir kişinin meme kanseri ameliyatı veya implantları olmuşsa mamografi hala mümkündür. Bununla birlikte, her bir memeden daha fazla görüntü almak gerekebilir ve görüntüleri kontrol etmek daha uzun sürebilir.

Bir radyolog genellikle bir mamogramı önceki görüntülerle karşılaştırır. Bu, herhangi bir değişikliği tespit etmelerine ve olağandışı bir bölgenin kanser belirtisi olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli

İnsanlar göğüslerini düzenli olarak muayene etmeli ve endişeleri varsa doktora görünmelidir.

Göğüslerinin genellikle nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğini bilerek, herhangi bir değişikliği fark etmeleri daha olasıdır.

  • 40-44 yaş arası kadınların yıllık mamograma başlama tercihi olmalı
  • 45-54 yaş arası kadınlarda her yıl mamografi yapılmalıdır
  • 55 yaş ve üstü kadınlar her 2 yılda bir mamograma geçebilirler

Bir kadının ailesinde meme kanseri öyküsü varsa, doktorlar 40 yaşından önce onlara bir mamogram önerebilir.

Meme kanserini erken evrelerinde tespit etmek için yapılan mamografiye tarama denir. Buna teşhis amaçlı mamogram denir.

Sonuçları anlama

Meme Görüntüleme-Raporlama ve Veri Sistemi veya BI-RADS olarak adlandırılan bir mamogramın sonuçlarını bildirmek için standart bir sistem vardır.

Kategorianlam
0Daha fazla teste ya da önceki mamogramlarla karşılaştırmaya ihtiyaç duyan net olmayan bir sonuç
1Anormallik yok
2Kanser belirtisi yok ama iyi huylu kalsifikasyonlar gibi bazı anormallikler mevcut
3İyi huylu olma ihtimali yüksek ancak takip edilmesi gereken bazı anormallikler
4Kanser olabilecek, muhtemelen biyopsi gerektiren anormallikler
5Biyopsi gerektiren, kanserli olma olasılığı çok yüksek olan anormallikler
6Kanser mevcuttur, ilerlemeyi kontrol etmek için mamogram gerektirir

Bir tıp uzmanı sonuçları net bir şekilde açıklamalıdır. Şüpheli görünen herhangi bir şeyi kontrol etmek için başka testler önerebilirler.

Doktorlar, görüntülerdeki herhangi bir anormallikle daha yakından bakmak isteyeceklerinden, bir mamogramdan sonra başka testlere ihtiyaç duymak yaygındır. Geri arama, kanserin mevcut olduğu anlamına gelmez.

Şu anda meme kanserini tespit etmek veya meme kanserinin tedaviye nasıl yanıt verdiğini kontrol etmek için mevcut en iyi yöntem mamografidir. Bununla birlikte, mamogramlar mükemmel değildir ve yoğun memeli kişilerde herhangi bir anormallik görmek zor olabilir.

Bir mamogram her birey için farklı görünecektir ve standart normal veya anormal bir görüntü yoktur.

Bir mamogramda beyaz görünen alanlar takip testlerine ihtiyaç duyabilir, ancak sıklıkla meme kanserinin bir sonucu değildir.