Mango, dünyada en çok tüketilen meyve olarak adlandırılmıştır. Bir dizi olası faydaları var.

Çok çeşitli mango var. Renk, şekil, lezzet ve tohum büyüklüğü bakımından çeşitlilik gösterir. Mangoların ten rengi yeşilden kırmızı, sarı veya turuncuya kadar değişebilse de, mangoların iç eti çoğunlukla altın sarısıdır. Tatlı ve kremsi bir tada sahiptirler ve 20’den fazla vitamin ve mineral içerirler .

Yararları

Mangolar harika bir besin kaynağıdır.

Her türlü meyve ve sebzeyi tüketmek uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarında riskin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Birçok çalışma, mango gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite ve genel ölüm, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını ve sağlıklı bir cilt ve saç, yüksek enerji ve genel olarak daha az kilo aldığını gösterir.

Mangolar vücudun aşağıdaki şekillerde korunmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olabilir:

Tüm meyvelerin daha yüksek alımının (günde üç veya daha fazla porsiyon), yaşa bağlı yaşlanma riskini ve ilerlemesini azalttığı gösterilmiştir .

Astım önleme

Yüksek miktarda belirli besinleri tüketen kişilerde astım gelişme riski daha düşüktür. Bu besinlerden biri , mango, papaya , kayısı, brokoli, kavun, balkabağı ve havuçta bulunan beta-karotendir .

Kanser

Beta-karoten bakımından zengin diyetler, aynı zamanda tarafından yapılan bir araştırmaya göre, prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynayabilir

Araştırmacılar bir takip çalışması yapmayı planlıyor; Bağırsaklarında artan iltihabı olan ve bu nedenle kanser için daha yüksek risk taşıyan bireylere odaklanacaklar .

Kemik sağlığı

Düşük K vitamini alımı daha yüksek kemik kırılma riski ile ilişkilidir . Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, meyve ve sebzelerin uygun bir şekilde alınması ile sağlanabilir. K vitamini geliştirmek için önemlidir , optimal kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum emilimini arttırır.

Şeker hastalığı

Araştırmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir; ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri, lipitler ve insülinin iyileştirilmesi olabilir seviyelerinde . Bir bardak mango yaklaşık 3 gram lif sağlar.

Sindirim

Mangolar, lif ve su içerikleri nedeniyle kabızlığın önlenmesine ve düzenli olma ve sağlıklı bir sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı olurlar .

Kalp hastalığı

Mangolardaki lif, potasyum ve vitamin içeriği, kalp hastalıklarından korunmanıza yardımcı olur. Potasyum alımındaki bir artış ile birlikte sodyum alımındaki bir düşüş, bir kişinin hipertansiyon riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir .

Cilt ve saç

Mangolar saçlarınız için de harikadır, çünkü saçları nemli tutan sebum üretimi için gerekli bir besin olan A vitamini içerirler. A vitamini ayrıca cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir.

Cilde ve saça yapı sağlayan kollajen inşası ve bakımı için günde sadece 1 fincan mangoda bulunan C vitamini yeterli miktarda tüketilmelidir .

Beslenme

Mango bir servis besin değeri:

 • 100 kalori
 • 1 gram protein
 • 0.5 gram yağ
 • 25 gram karbonhidrat (24 gram şeker ve 3 gram lif)
 • Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 100’ü
 • A vitamini yüzde 35
 • Folatın yüzde 20’si
 • B-6 vitamininin yüzde 10’u
 • K vitamini ve potasyumun yüzde 8’i

Mangolar ayrıca , zeaksantin ve beta-karoten gibi antioksidanların yanı sıra diyete bakır , kalsiyum ve demire de katkıda bulunur.

Tarifler

Mango olgunluğunu rengine göre yargılamamayı öğrenin. Olgunlaştığında biraz baskıya neden olan taze mango arayın. Ciltte çok sayıda siyah çil bulunan meyvelerden kaçının. Mangolar oda sıcaklığında olgunlaşmaya devam edecektir. İstenilen olgunlukta, buzdolabında plastik bir torba içinde 2-3 gün saklayın. Mangolar hafifçe soğutulduğunda en iyi tada sahiptir.

 • Bir mangodan keyif almanın en iyi yollarından biri, sadece kendi başına taze doğramaktır.
 • Taze papaya, ananas ve mango ile tropikal meyve salatası yapın.

Riskler

Latekse alerjisi olanlar ayrıca mangolara ( muz , avokado ve diğer birkaç meyve ve sebzeye olduğu gibi) çapraz reaksiyon gösterebilirler .

Çok fazla potasyum tüketmek, böbrekler tamamen işlevsel olmayan kişilere zarar verebilir. Böbrekleriniz aşırı potasyum kandan çıkaramazsa ölümcül olabilir.

Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak bireysel yiyeceklere yoğunlaşmaktan çok çeşitli bir diyet yapmak daha iyidir.