C vitamini sağlık için hayati bir besindir. Kemik, cilt ve kan damarlarının oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur. Bazı yiyeceklerde, özellikle meyve ve sebzelerde doğal olarak oluşur. Takviyeler de mevcuttur.

L-askorbik asit, askorbik asit veya L-askorbat olarak da bilinir.

Neden C vitaminine ihtiyacımız var?

C vitamini kaynakları meyveler, sebzeler ve takviyeleri içerir.

Vitaminler , C vitamini dahil olmak üzere, organik bileşiklerdir. Organik bir bileşik canlılarda var olan ve karbon ve oksijen elementlerini içeren bileşiktir.

C vitamini suda çözünür ve vücut onu depolamaz. Yeterli miktarda C vitamini sağlamak için insanlar günlük onu içeren yiyecek alımına ihtiyaç duyarlar.

C vitamini, kollajen , L-karnitin ve bazı nörotransmitterlerin üretimi de dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonunda önemli bir rol oynar . Proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur ve antioksidan aktivitesi bazı kanser riskini azaltabilir .

C vitamini üretmek yardımcı olan kollajen, bağ dokusunun ana bileşeni ve memelilerde en bol bulunan proteindir. Kas dokusunun yüzde 1 ila 2’si kollajendir. Bu gibi lifli dokularda hayati bir bileşendir:

 • tendonlar
 • ligamentler
 • cilt
 • kornea
 • kıkırdak
 • kemikler
 • bağırsak
 • kan damarları

Yara iyileşmesi durumunda, 1942’ye kadar uzun bir süre önce yapılan araştırmalar, birisinin isabet etmesi durumunda yaraların iyileşmesinin daha uzun sürdüğünü ileri sürmüştür.

Aşağılık C vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Belirtileri arasında şişmiş eklemler, kanama diş etleri ve gevşek dişler, anemi ve yorgunluk sayılabilir .

Yara iyileşmesi, enfeksiyonlar ve tüberküloz

1982 yılında araştırmacılar , C vitamini alımı olan kişilerde, genellikle gıdalarından elde edilenlerden daha hızlı iyileşebileceği sonucuna varmışlardır . Bunun nedeni C vitaminin kolajen üretimine katkıda bulunması olabilir.

C vitamininin bir antioksidan olarak rolü ayrıca dokuyu onarmaya ve iltihaplanma ve oksidasyondan gelen hasarı azaltmaya yardımcı olur .

Yeterli C vitamini seviyesine sahip kişilerin, C vitamini eksikliği olan insanlara kıyasla enfeksiyonlarla daha iyi mücadele edebilecekleri düşünülmektedir.

C vitamini ayrıca, özellikle yetersiz beslenen ve fiziksel olarak stresli kişilerde akut solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir .

C vitamini ve kanser tedavisi

C vitamini kanser tedavisinde yardımcı olabilir. Bir antioksidan olarak, vücudu oksidatif strese karşı korur ve diğer moleküllerin oksidasyonunun önlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki diğer antioksidanları da yeniden üretiyor gibi görünüyor.

Çalışmalar, C vitamininin kanser hastaları için kemoterapiyi tamamlayabileceğini göstermektedir.

Yüksek dozda C vitamini , bazı kanserli doku tiplerinin büyüme hızını azalttığı bulunmuştur . Araştırmacılar , tedavi seçenekleri sınırlı olan kanser hastalarında C vitamini kullanmayı önerdiler .

Hangi kanserlerin C vitamini tarafından etkilenebileceğini ve bu etkinliğin uzun vadeli etkilerinin yanı sıra, C vitamini ile birlikte hangi etkili tedavilerin kullanılabileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diğer avantajlar

C vitamininin diğer yararları aşağıdakileri içerebilir:

Sigara içenler ve güvenli bir bağışıklık sistemi olan insanlar, C vitamini takviyesinden yararlanabilir.

 • Kardiyovasküler sağlık: C vitamini kan damarlarını genişletebilir ve bu, kalp hastalığına ve hipertansiyona veya yüksek tansiyona karşı korunmaya yardımcı olabilir .
 • Kolesterol düzeyleri: Bunlar yeterli C vitamini seviyesine sahip kişilerde daha düşük bulundu.
 • Katarakt: C vitamini , yaşa bağlı maküler dejenerasyonun yanı sıra katarakt riskini azaltmaya yardımcı olabilir .
 • Diyabet: Hastaların, C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler yediklerinde böbreklerin, gözlerin ve sinirlerin bozulma olasılığı daha düşüktür.
 • Anemi: C vitamini demir emilimini arttırır.
 • Yeterli C vitamini alımı varsa kurşun seviyeleri azaltılabilir
 • Deniz tutması: 2 g C vitamini veya bir plasebo alan ve daha sonra 20 dakika boyunca bir dalga havuzunda bir can suyunda geçiren 70 kişilik bir çalışmada , takviyesi alanlara deniz tutması azalmıştır.

C vitamini soğuk algınlığını tedavi edebilir mi?

Birçok insan, C vitamininin soğuk algınlığı ilacı bulabileceğine inanıyor, ancak araştırmalar bunu doğrulamadı. Bununla birlikte, yüksek dozlarda C vitamini, ciddi fiziksel aktiviteye ve soğuk havaya maruz kalan insanları koruyabilir.

Örneğin, C vitamini düşük, örneğin sigara içmek veya daha ileri yaştaki kişiler, takviyeleri yararlı bulabilir .

Kırmızı biber ve diğer sebze ve meyvelerin tüketilmesi çoğu insan için yeterli C vitamini sağlamalıdır.

En iyi C vitamini kaynakları taze meyve ve sebzelerdir. Sudaki ısı ve pişirme, C vitamini içeriğinin bir kısmını tahrip edebilir, bu nedenle çiğ gıdalar en iyisidir.

C vitamini içeren besinler şunlardır:

 • Yarım bardak tatlı, kırmızı biber: Tavsiye edilen günlük değerin (DV) 95 mg veya yüzde 158’i.
 • Bir orta portakal rengi: 70 mg veya DV’nin yüzde 155’i.
 • Yarım bardak taze çilek: 49 mg veya DV’nin% 82’si.
 • Yarım bardak ıspanak: 9 mg veya% 15 oranında DV.

Diğer iyi kaynaklar arasında turunçgiller, domates ve patates bulunur.

Gelişmiş ülkelerde, çoğu insan yeterli miktarda C vitamini alır, ancak bazı grupların bu besleyiciden yoksun olma olasılığı daha yüksektir.

Bu gruplar şunları içerir:

 • sigara içenler ve pasif içiciler
 • Sınırlı yemek çeşitliliği olan insanlar
 • buharlaştırılmış veya kaynamış süt tüketen bebekler
 • malabsorpsiyonlu insanlar ve bazı kronik hastalıklar

Sigara içenler içmeyenlere göre daha düşük C vitamini seviyelerine sahiptir, çünkü kısmen oksidatif stres seviyelerine sahiptirler. Sigara içmek aynı zamanda ağız, boğaz ve akciğerlerin iltihaplanma ve hasara neden olur.

Çok fazla alabilirmisin

Çok fazla C vitamini, bir soruna neden olması muhtemel değildir . Bununla birlikte, günde 1000 mg’ın üzerinde yüksek bir alım yapılması, C vitamininin tümünün bağırsakta emilmediği anlamına gelebilir. Bu ishal ve gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir .

Takviyeler yoluyla C vitamini alımının yüksek olması, ancak diyet yoluyla yapılmaması böbrek taşlarına neden olabilir ve menopoz sonrası kadınlarda kardiyovasküler problem riskini artırabilir , ancak bu doğrulanmamıştır.

Yetişkin erkekler ve dişiler için önerilen günlük C vitamini alımı en fazla 2.000 mg’dır.